Test: Nový Beetle GSR

on středa, 21 leden 2015. Posted in Zpravodaj, Aktuality klubu NBC

Poslední prázdninový víkend jsme ve městě Telč pořádali již 12. mezinárodní setkání majitelů vozů VW New Beetle a The Beetle. Každý milovník Brouků zde samozřejmě nemohl chybět. Beetly se předvedly v nejrůznějších úpravách a provedeních, nechyběly starší typy a představily se i nové modely - jako například Beetle GSR z limitované edice čítající pouhých 3500 kusů, který je odkazem na původního Brouka se stejným přívlastkem a zbarvením z roku 1974. V dnešní době by měl tento vůz obrovskou hodnotu, pro některé majitele až nevyčíslitelnou.

15

Ale zpět k novému Beetle GSR, který jsme měli tu čest vyzkoušet si na vlastní kůži. Nutno říci, že nás opravdu velmi mile překvapil. Jak sám název Gelb - schwarzer - Renner napovídá, jedná se opravdu o žluto - černou střelu. Motor 2,0 TSI s výkonem 210 koní (155 kW) a zrychlení z nuly na sto za 7,3 sekundy hovoří za vše. Ale pod kapotu se Broukovi podíváme až za chvíli.

Nyní se zaměříme na jeho exkluzivní vzhled. Je zcela logické, že s každou novou generací modely nabírají centimetry. Nejen kvůli většímu pohodlí v prostornější kabině, ale především kvůli větší bezpečnosti. Nový Brouk je o celých 15 centimetrů delší a do šířky mu přibylo výrazných 8,4 centimetrů. Má však o centimetr nižší střechu. Dalšími slušivými rozdíly proti standardním verzím Volkswagenu Beetle jsou nárazníky R-line, „kachní ocas“, devatenáctipalcová litá kola Tornado obutá do gum šíře 235 mm, polepy dveří, bi-xenony s LED či nápis Turbo na víku zavazadelníku. Do celku pak krásně zapadá černá střecha přecházející do stejnobarevných třetích dveří. 

gts1 gts2

Uvnitř vozu mnoho designových výstřelků nenajdete. Jedná se například o nápis GSR nesoucí vstupní prahy a palubní deska, prošití sedadel a věnce volantu žlutou nití, plaketa se sériovým číslem na volantu či vytříbená ergonomie přístrojové desky a kvalitní použité materiály. Pokud se ještě vrátíme k volantu, příliš nás nepotěšil svými proporcemi a tvarem – velký průměr s tenkým věncem se zploštělým spodkem. Naopak nás velmi zaujala přední sedadla a jejich nízký posaz, sportovní styl, pohodí a navíc jsou čalouněná do látky zkombinované s alcantarem, takže posádka vozu se v sedadlech nepotí a zaručí dostatečnou oporu v zatáčkách. Vůz je prostorný a pohodlný, tedy především na předních místech. Vzadu je prostor o něco stísněnější a také se zde musíte smířit s absencí otevírání bočních oken, vůz je totiž třídveřový.

gts1  

Volkswagen Beetle nejen ostře vypadá, ale také ostře jezdí. Je totiž poháněný čtyřválcovým motorem o výkonu 155 kW/210 k. Dokáže zrychlit z klidu na 100 km/h za 7,3 sekundy a dosahuje nejvyšší rychlosti 229 km/h. Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec poskytuje maximální točivý moment 280 N.m a křivka točivého momentu zůstává na této vysoké úrovni až do 5200 otáček za minutu. Beetle GSR se tak může v současnosti pyšnit titulem nejvýkonnější Brouk. Průměrná spotřeba 7,3 l/100 km je vzhledem k uvedené dynamice pozoruhodně nízká. My jsme s autem najeli asi 600 km při spotřebě 8,5 l/100 km a nutno dodat, že jsme Beetla opravdu nešetřili. Pokud jde o testování šestistupňové automatické dvouspojkové převodovky DGS - dopadlo na jedničku. Chválíme ji pro její plynulost a snadné a rychlé ovládání.

gtsz 

Jízda v novém Beetle GSR Vás bude opravdu bavit! Je to auto rychlé, překvapivé a neobvyklé. Brouk se stejným přívlastkem z roku 1972 se vyprodal v rekordním čase - dva měsíce. Tak se necháme překvapit, zda bude i tato edice neméně úspěšná. Jisté ale je, že Volkswagen Beetle GSR s nulovým proběhem již v Česku nekoupíte, pro tuzemský trh bylo totiž vyhrazeno jen deset exemplářů.

gts1 

Foto: Monica

Komentáře (0)

Napsat komentář

Komentujete jako host.


Anti-spam: dokončete obrázek