VW Steyr aneb záhadný Brouk

on úterý, 21 duben 2015. Posted in Zpravodaj, VW Beetle

V poválečném období, když se Brouk teprve začínal vyrábět, vznikaly "záhadné Brouky" postavené na podvozku Beetlu, nesoucí karoserii Steyru. Skutečná rarita, které vzniklo jen pár tisíc kousků. Původ není dodnes úplně jasný.

916a0b3d2adee1464c5a4dd4949471fe

Podívejme se pozorně na obrázky výše. Zepředu to vypadá jako Beetle, ale z ostatních úhlů tolik ne. Ve skutečnosti to spíše vypadá jako Steyr 50 (dnes Steyr spolupracuje na výrobě vozů Mercedes-Benz), malé rakouské autíčko vyráběné kolem roku 1936, obsahující některé komponenty z Brouka. Další obrázky tohoto "záhadného Brouka," obvykle označovaného jako VW-Steyr, ukazují ventilaci v zadní části, podporující teorii motoru umístěného vzadu.

eecova5wcartjdgsstw6

Bob Shaill z Anglie, jeden z vlastníků této rarity, říká, že se jedná o jednorázovku od Volkswagenu. Shaillovo vozidlo může být částěčně opravdu zkombinované mechaniky od VW, ale skutečný příběh je mnohem zajímavější. Auto, které Shaill vlastní, je ve skutečnosti upravená verze čehosi nazývaného Kohlruss VW - vůz, který existoval pouze pár chvil po skončení druhé světové války.

ahfwnetah9wdqtsmc8as

 

Kohlruss byla rakouská karosářská společnost. Stejně jako spousta států bylo poválečné Rakousko zdevastované, nikdo nevyráběl nová auta, ale jakmile se lidé začali dávat dokupy, objevila se poptávka. Nejhojnější automobily té doby byly vojenské Kubelwageny – jeepy od Volkswagenu. Kubelwageny byly známé pro svoje kvalitní schopnosti v terénu i na silnici, ale nikdo nechtěl v běžném provozu řídit vojensky vypadající vůz.

zxwu04scaru8wkp2pgae

Karoserie Beetlu byly také vyráběny, v porovnání s Kubelwageny však jen v malém množství. Kohlruss tak dostal skvělý nápad - předělat karoserie Steyru 50 a 55 tak, aby pasovaly na podvozky VW Kubelwagenu/Beetlu (KdF). Steyry nedisponovaly zrovna nejspolehlivějším motorem, ale měly kvalítni karoserii. Kohlruss tak prostě vzal to nejlepší z Brouka a Steyru a splácal to dohromady.

Z dostupných obrázků je vidno, že se vyrobilo několik variací tohoto "mutanta," což dává smysl, protože byly přestavovány různými malými karosárnami. To, že Steyrova karoserie sedí na Broučí podvozek, je v automobilovém průmyslu nevídaná rarita.

tfaljbxapqq8f0yuqovo

Někteří re-konstruktéři ponechali Steyrův originální vzhled, jiní zase karoserii upravili k obrazu svému. Není přesně jasné, kolik těchto patvorů bylo vyrobeno, pravděpodobně pár tisíc. Není znám ani počet variant. Tyto auta jsou každopádně produkty velice specifického času a situace, které se nejspíš už nikdy nebudou opakovat.

bpdva7bse7ep2ynuukxb

 Zdroj: jalopnik.com

Komentáře (0)

Napsat komentář

Komentujete jako host.


Anti-spam: dokončete obrázek